Lista wpisów
Lista wpisów
Prawdy i mity na temat oświetlenia LED
22.09.2020
#OŚWIETLENIE LED

Wokół każdej nowej technologii narasta wiele mitów i niedomówień. Nie inaczej jest z oświetleniem LED, które coraz częściej pojawia się w naszych domach i budynkach użyteczności publicznej, zastępując żarówki tradycyjne i halogenowe. Dowiedz się, które informacje na temat źródeł światła LED są prawdziwe, a które można włożyć między bajki.

MIT: Oświetlenie LED jest droższe niż tradycyjne żarówki

Patrząc na cenę oświetlenia LED i porównując ją z kosztem tradycyjnych żarówek, można odnieść wrażenie, że źródła światła LED są drogie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę pobór prądu, który w przypadku żarówki LED jest kilkukrotnie niższy. Ich żywotność jest zaś liczona w dziesiątkach tysięcy godzin, więc przy standardowym użytkowaniu trzeba je wymieniać co kilkanaście lat. Dzięki tym właściwościom inwestycja w nowoczesne oświetlenie LED zwraca się średnio już po kilku miesiącach.

PRAWDA: Żarówki LED można stosować na zewnątrz

Źródła światła LED mogą być stosowane na zewnątrz, jednak powinny być do tego odpowiednio przystosowane. Należy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP, który mówi o tym, w jakim stopniu oprawa oświetleniowa LED jest odporna na działanie wody oraz dostęp do wewnętrznych części niebezpiecznych i wnikanie obcych ciał stałych. Żarówki LED przeznaczone do stosowania na zewnątrz powinny charakteryzować się wskaźnikiem IP 44 lub wyższym.

MIT: Lampy LED szkodzą oczom

Krąży opinia, że lampy LED stwarzają ryzyko uszkodzenia siatkówki światłem niebieskim. Jest to nieprawda – światło niebieskie wchodzi w skład zarówno widma światła dziennego, jak i wytwarzanego sztucznie. Jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, regulując zegar biologiczny i niektóre procesy zachodzące w organizmie człowieka. Jeśli oświetlenie LED wyprodukowane jest zgodnie z normami technicznymi, w żaden sposób nie zagraża oczom. Zamiast źródeł światła LED niewiadomego pochodzenia warto więc wybrać produkty renomowanych producentów.

PRAWDA: Żarówki LED są ekologiczne

Źródła światła LED są energooszczędne. Pobierają o 80-90% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Czas ich eksploatacji sięga nawet kilkunastu lat, więc nie trzeba ich często wymieniać, co zmniejsza ilość odpadów. Przy produkcji oświetlenia LED nie używa się rtęci, ołowiu czy kadmu, dzięki czemu jego utylizacja jest mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Jest wykonane z aluminium, poliwęglanu czy miedzi, dlatego może być poddane stuprocentowemu recyklingowi.

MIT: Żarówek LED nie można ściemniać

Oświetlenie LED można ściemniać, ale nie wszystkie źródła światła LED są ściemnialne. Podczas zakupów należy więc zapoznać się ze specyfikacją lampy LED i upewnić się, czy zapewnia taką możliwość. Warto pamiętać, że ze względu na zupełnie inny sposób działania oraz znacznie niższą moc oświetlenie LED zazwyczaj nie jest w stanie współpracować z tradycyjnymi ściemniaczami. Odpowiedni będzie specjalny ściemniacz do żarówek LED. Istnieją także ściemniacze uniwersalne, które współpracują z różnymi rodzajami oświetlenia.