Lista wpisów
Lista wpisów
5 pomysłów na obniżenie rachunków za prąd w gospodarstwie domowym
24.08.2020
#RACHUNKI ZA PRĄD
#RACHUNKI ZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ

Ciągłe podwyżki cen prądu skłaniają do szukania oszczędności. W końcu kto nie chciałby płacić mniej za energię elektryczną? Na szczęście istnieje wiele sposobów na obniżenie zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Przedstawiamy 5 najskuteczniejszych z nich.

Wyłączanie nieużywanych urządzeń

Urządzanie zużywają prąd nie tylko w momencie korzystania z nich, ale także w trybie czuwania. Może wydawać się, że 2 waty, które potrafi zużyć lampka sygnalizująca gotowość telewizora do pracy, to niewiele, ale w przeciętnym domu jest wiele takich urządzeń. W perspektywie całego roku może się to przełożyć na zauważalną kwotę. Rozwiązaniem tej sytuacji może być podpięcie takich urządzeń do jednej listwy przepięciowej, za pomocą której można łatwo odciąć prąd od wszystkich sprzętów za jednym zamachem, lub…

Zastosowanie programatorów czasowych

W zaoszczędzeniu na rachunkach za energię elektryczną pomogą również programatory czasowe. To niepozorne urządzenia wkładane do gniazdka elektrycznego, które pozwalają szczegółowo określić, kiedy podpięte do nich urządzenia zostaną odcięte od źródła prądu. Programatory czasowe występują w różnych odmianach. Dzieli się je przede wszystkim na pracujące w ujęciu dobowym oraz tygodniowym. Wiele modeli wyposażonych jest w możliwość programowania na oba sposoby.

Zmiana dostawcy prądu

Wiele osób przez lata korzysta z usług tego samego dostawcy prądu. Warto jednak sprawdzić, czy w okolicy działa konkurencja, bo inny dostawca może mieć nieco niższe stawki cenowe. Oszczędności mogą sięgnąć kilkunastu, a nawet więcej procent. Co więcej, niektórzy dostawcy zapewniają usługi dodatkowe, takie jak wsparcie elektryka 24 godziny na dobę. Przed podpisaniem umowy z nowym dostawcą należy jednak upewnić się, czy rezygnacja z usług obecnego wiąże się z zapłatą kary, a jeśli tak, to ile ona wynosi.

Zmiana taryfy

Nie zawsze trzeba od razu zmieniać dostawcę prądu. Czasem wystarczy zmienić taryfę. Najpopularniejsza taryfa całodobowa (G11), w której stawki za energię są niezależne od pory dnia, nie zawsze jest najlepsza. Jeśli prąd jest używany w domu przede wszystkim w godzinach wieczornych oraz w nocy, warto zastanowić się nad taryfą nocną (G12). Poszczególni dostawcy oferują również inne rodzaje taryf, na przykład G12, która zapewnia niższe ceny nie tylko wieczorem, ale także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Montaż żarówek energooszczędnych

Wymiana tradycyjnych żarówek na świetlówki – a jeszcze lepiej źródła światła LED – to kolejny sposób na sporą oszczędność na rachunkach za energię. Choć żarówki LED są kilka razy droższe niż tradycyjne, pobierają znacznie mniej prądu. Przy wymianie wszystkich żarówek w domu koszt zakupu LED-ów zwróci się już w kilka miesięcy. Dodatkowymi zaletami oświetlenia LED są bardzo długa żywotność, sięgająca kilkudziesięciu tysięcy godzin, a co za tym idzie – przyjazność dla środowiska.