Lista wpisów
Lista wpisów
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przedłużacza do ogrodu?
01.02.2021
#PRZEDŁUŻACZ DO OGRODU

Wyższe temperatury oznaczają możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu i relaksującej pracy w ogrodzie. Aby zasilić kosiarkę, elektrycznego grilla lub chociaż telefon, który może rozładować się, gdy jego właściciel odpoczywa na leżaku, konieczny jest jednak prąd. Aby doprowadzić go na zewnątrz, potrzebny jest przedłużacz. Zwykła listwa jest jednak zazwyczaj zbyt krótka i zdecydowanie zbyt słabo zabezpieczona, by sprawdzić się w takiej sytuacji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przedłużacz ogrodowy.

Aby nadawać się do wykorzystania na świeżym powietrzu, musi on jednak spełnić pewne warunki. Przede wszystkim, przedłużacz do ogrodu musi być odpowiednio zabezpieczony. Aby sprawdzić, czy dany model jest wystarczająco bezpieczny, należy zwrócić uwagę na jego klasę szczelności. Określa się ją za pomocą dwóch cyfr towarzyszących symbolowi IP. W przypadku przedłużacza do ogrodu konieczna jest klasa szczelności IP 44 (lub wyższa) chroniąca gniazdka przez zalaniem, a także uniemożliwiająca dostęp do niebezpiecznych elementów przedmiotom o średnicy wyższej niż 1 mm.

Jaką długość powinien mieć przedłużacz do ogrodu?

Kolejnym warunkiem jest oczywiście długość. Ta zależy głównie od indywidualnych potrzeb i powinna być możliwie najlepiej dostosowana do wielkości ogrodu. Wiele osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup jak najdłuższego kabla, by następnie zwinąć go, gdy okaże się zajmować zbyt wiele miejsca. Niestety, tak nie jest. Przedłużacz musi być rozwinięty podczas pracy. W innym przypadku zacznie się nagrzewać, co może doprowadzić do jego uszkodzenia, a w skrajnych sytuacjach nawet do pożaru. Maksymalne obciążenie zwiniętego przedłużacza jest niemal o połowę mniejsze niż rozwiniętego.

Przedłużacz bębnowy również należy rozwinąć przed podłączeniem do prądu. W jego przypadku proces ten jest jednak znacznie krótszy i łatwiejszy. Zwinięcie kabla także jest znacznie szybsze. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w zwijak bębnowy, nawet jeśli nie posiada się przedłużacza bębnowego. Pozwoli on zaoszczędzić sporo czasu i zmniejszy ryzyko splątania się kabla, gdy ten nie jest używany.