Lista wpisów
Lista wpisów
Jak dobrać właściwy rozłącznik izolacyjny?
30.12.2020
#ROZŁĄCZNIK IZOLACYJNY

Rozłącznik izolacyjny pełni niezwykle ważną funkcję. Izoluje obwód elektryczny, chroniąc przed porażeniem osoby pracujące przy urządzeniach podłączonych do sieci. Oprócz tego przewodzi prąd w warunkach znamionowych oraz w przypadku zwarć lub przeciążeń instalacji elektrycznej, a w razie takiej potrzeby odłącza dopływ energii. W skrzynce rozdzielczej pełni rolę głównego wyłącznika awaryjnego. Bez niego bezpieczna praca obwodu elektrycznego nie byłaby możliwa.

Wszystko to sprawia, że wybór rozłącznika izolacyjnego należy do bardzo ważnych decyzji. Powinien być on odpowiednio dopasowany do instalacji elektrycznej, zapewniać bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń podłączonych do sieci, a także skutecznie chronić przed skutkami zwarć i przeciążeń.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Jedną z najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając rozłącznik izolacyjny, jest ilość biegunów. Ma ona bardzo duży wpływ na funkcjonalność urządzenia.

  • 1 biegun (1P) – jego zadaniem jest odcięcie prądu w jednej sekcji instalacji elektrycznej. Używany przy sieciach jednofazowych.
  • 2 bieguny (2P) – umożliwia zupełne odcięcie dopływu energii elektrycznej w sieciach jednofazowych, zapewniając większą ochronę w sytuacjach awaryjnych.
  • 3 bieguny (3P) – najbardziej popularny ze wszystkich, ze względu na bardzo szerokie zastosowanie. Pozwala odciąć prąd w wybranych sekcjach sieci trójfazowych.
  • 4 bieguny (4P) – jego zadaniem jest dodatkowa ochrona instalacji elektrycznej. Szczególnie przydatny w miejscach, w których istnieje duże ryzyko wystąpienia awarii. Umożliwia całkowite odcięcie prądu w sieciach trójfazowych.

Bardzo ważny jest również obsługiwany poziom prądu znamionowego, a także wytrzymałość zwarciowa. Należy też zwrócić uwagę na stopień ochrony – konieczny jest IP20, który chroni przed dotknięciem niebezpiecznych części palcem i przedmiotami o średnicy wyższej niż 12,5 mm. Oprócz tego istotna może okazać się odporność styków na ścieranie, a także wielkość rozłącznika i związana z nią głębokość wbudowania.