Lista wpisów
Lista wpisów
Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w garażu?
31.03.2020
#OŚWIETLENIE W GARAŻU

Zwykle nie zastanawiamy się zbyt długo nad oświetleniem do garażu. W końcu służy nam on głównie do przechowywania samochodu lub innego pojazdu mechanicznego. Jeśli jednak chcemy od czasu do czasu dokonywać w nim napraw naszego auta bądź oddawać się swojej pasji do majsterkowania, powinniśmy zadbać o takie oświetlenie, które uczyni nasz garaż komfortowym miejscem do pracy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu oświetlenia do przydomowego garażu?

Rodzaje źródeł światła a przeznaczenie garażu

Planując oświetlenie garażowe, warto zastanowić się, co będziemy w nim robić. Jeśli zamierzamy jedynie przechowywać w nim auto, wystarczające będzie pojedyncze źródło światła, najlepiej wyposażone w czujnik ruchu – nie będziemy musieli go samodzielnie włączać i wyłączać. Do napraw przy pojeździe i innych drobnych czynności najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe, które pozwoli łatwo zlokalizować, gdzie leży potrzebne nam w danej chwili narzędzie. Jeśli w garażu znajduje się stół roboczy, także warto zastosować oświetlenie punktowe. Nie należy go jednak kierować bezpośrednio na blat, gdyż powstanie wyraźny cień. Najlepiej zdecydować się na oprawy jarzeniowe, dobrze rozpraszające światło. Do oświetlenia trudno dostępnych miejsc możemy wykorzystać przenośne lampy warsztatowe, które można łatwo zawiesić w wybranym miejscu.

Energooszczędność

Wybierając oświetlenie do garażu, należy wziąć pod uwagę jego energooszczędność. Najlepsze pod tym względem są zdecydowanie źródła światła LED. Diody LED charakteryzują się bardzo dużą sprawnością, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii elektrycznej. Czas pracy oświetlenia LED liczony jest w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy godzin, dzięki czemu raz zamontowane źródła światła posłużą nam przez wiele lat. Dodatkowo diody LED nie zawierają rtęci oraz innych niebezpiecznych substancji, więc są przyjaźniejsze dla środowiska niż oświetlenie starego typu. Jeśli w garażu prowadzimy takie prace, jak cięcie drewna czy elementów metalowych, warto wybrać oprawy hermetyczne LED, o podwyższonej klasie szczelności, a więc chronione przed bryzgami wody oraz pyłem.