Lista wpisów
Lista wpisów
Jakie oświetlenie LED wybrać do biura?
25.03.2021
#OŚWIETLENIE LED DO BIURA

Oświetlenie biurowe musi spełniać określone normy i standardy, wynikające m.in. z przepisów BHP. W tym przypadku kwestie związane z estetyką zawsze schodzą na drugi plan — najważniejsze są względy użytkowe. Pracownicy muszą mieć zapewnione optymalne warunki do pracy, a światło powinno wpływać nie tylko na ich wydajność, ale i dobre samopoczucie. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na energooszczędność i trwałość zastosowanego oświetlenia. W tym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej technologii LED, która znajduje obecnie coraz częstsze zastosowanie w przypadku pomieszczeń biurowych.

Oświetlenie LED — optymalne rozwiązanie do biura

Oświetlenie LED to optymalny wybór do pomieszczeń biurowych ze względu na szereg właściwości, jakimi cechuje się ta technologia. Przede wszystkim lampy LED gwarantują najlepszą jakość widzenia. Przeciwdziałają zmęczeniu wzroku, a jednocześnie odznaczają się wysoką skutecznością świetlną, generując duży strumień światła nawet przy stosunkowo niewielkiej mocy. Strumień ich światła jest równomierny, przyjazdy na człowieka i sprzyjający w codziennej pracy.

Co ważne, oświetlenie LED zużywa nawet o połowę mniej energii niż tradycyjne źródła światła. Charakteryzuje się tzw. szybkim zapłonem, co oznacza, że od razu po włączeniu lampy świecą pełnym światłem.

Biurowe lampy LED, które dostępne są w naszej ofercie, spełniają wszystkie wymogi i standardy. Zapewniają neutralne oświetlenie przestrzeni, a właśnie takie światło powinno dominować w przestrzeni biurowej.

Oświetlenie LED do biura powinno być dobierane również pod kątem natężenia światła. Rekomendowany poziom natężenia zależy przede wszystkim od czynności, jakie są wykonywane w danym pomieszczeniu:

  • 500 lx — optymalne natężenie światła w miejscach do pracy, w których pracownicy obsługują komputer, piszą ręcznie lub czytają, przetwarzają dane itd., a także pomieszczeniach typu sale konferencyjne.

  • 300 lx — natężenie zalecane do pomieszczeń, w których wykonuje się prace związane z segregacją dokumentów.

  • 200 lx — stosowane głównie w archiwach czy pomieszczeniach magazynowych.

Lampy LED do biura — co wybrać?

Przede wszystkim zaleca się, aby do biur wybierać lampy LED, które są przeznaczone do tego rodzaju pomieszczeń. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie parametry są dostosowane do konkretnych potrzeb i norm. Powszechnym wyborem są oczywiście lampy sufitowe, które stosowane są praktycznie w każdym biurze. Zastosowanie znajdują m.in. plafony, które gwarantują nie tylko wydajność świetlną, ale również cechują się uniwersalnym wyglądem, pasującym do niemal wszystkich wnętrz biurowych.

Równie często stosowane w biurach są oprawy downlight, które także stanowią rodzaj oświetlenia sufitowego. Obecnie wybierane są chętnie jako alternatywa dla zwykłych opraw oświetleniowych. Wyróżnia je specyfika działania — emitują silny strumień światła skierowany prosto w dół. Dzięki wykorzystaniu diod LED zapewniają niski pobór mocy, co wpływa na ich długi czas pracy oraz niższe rachunki za prąd. Przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach biurowych, a także sklepach, obiektach użyteczności publicznej czy gospodarstwach domowych.