Lista wpisów
Lista wpisów
Jakie gniazdka i wyłączniki zamontować w pokoju dziecięcym?
15.12.2020
#GNIAZDKA
#WYŁĄCZNIKI ŚWIATŁA

Pokój dziecięcy wymaga szczególnej uwagi, zarówno pod względem estetyki, jak i środków bezpieczeństwa. Pociecha powinna czuć się swobodnie w swojej prywatnej przestrzeni, jednak równocześnie bardzo ważne jest zagwarantowanie jej odpowiedniej ochrony, na przykład osłaniając gniazdka elektryczne. Maluchy uwielbiają odkrywać świat, nie zawsze zdając sobie sprawę z grożących im niebezpieczeństw. Warto tak rozplanować instalację elektryczną, by ochronić dziecko przed zagrożeniami, które niesie.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup gniazdek z przesłonami. Ta blokada uchyla się dopiero wtedy, gdy używa się obydwu otworów gniazdka równocześnie – dziecko nie będzie w stanie włożyć drucika lub innego niebezpiecznego przedmiotu do jednej z dziurek. Przesłony sprawiają również, że otwory są znacznie mniej widoczne, dzięki czemu nie przyciągają tak bardzo uwagi malucha. Dodatkowym zabezpieczeniem są gniazdka hermetyczne, schowane za klapką, którą należy uchylić przed włożeniem wtyczki. To rozwiązanie nie tylko utrudni dziecku bezpośredni dostęp do prądu, ale również zabezpieczy gniazdko przed zalaniem, o które bywa czasami łatwo podczas zabawy.

Jak rozmieścić gniazdka i wyłączniki w pokoju dziecka?

Gniazdka i wyłączniki różnią się pod pewnym, bardzo istotnym względem: podczas gdy pierwsze należy zabezpieczyć przed dzieckiem, do drugich powinno mieć ono możliwie najłatwiejszy dostęp. Warto pamiętać więc o wzroście malucha i zaplanować ułożenie wyłączników taki sposób, by mógł on nimi samodzielnie operować. Istotne jest też podświetlenie, które pomoże dziecku odnaleźć włącznik w ciemności. To pozwoli uniknąć niebezpiecznych wypadków, a także nocnego hałasu.

Gniazdka oraz wyłączniki światła mogą pasować stylem do wystroju pokoju. Są sprzedawane w bardzo wielu kolorach, również z barwnymi ramkami, które bywają nawet wykonane z interesujących materiałów, takich jak szkło lub drewno. Różnorodne wzory sprawiają, że nie trzeba ograniczać się do jednego koloru.