Lista wpisów
Lista wpisów
Jak dobrać odpowiednie gniazdka i wyłączniki do domu?
25.11.2020
#GNIAZDKA
#WYŁĄCZNIKI ŚWIATŁA

Gniazdka i wyłączniki to kluczowy element każdego domu oraz mieszkania. Są pośrednikami pomiędzy energią elektryczną i przedmiotami codziennego użytku. Należy więc dobrać je odpowiednio, pamiętając na przykład, że instalacje w starym budownictwie mogą wymagać zakupu gniazdek z bolcem (stykiem ochronnym). Liczbę kontaktów w mieszkaniu warto wcześniej zaplanować, nie zapominając przy tym o możliwości użycia przedłużacza oraz gniazdek podwójnych. Powinno się dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wziąć pod uwagę również zakup niestandardowych gniazdek, takich jak komputerowe, telefoniczne lub antenowe.

Liczbę wyłączników światła również warto zaplanować, zwracając uwagę, w którym pomieszczeniu przydatny będzie łącznik podwójny, który pozwala decydować o ilości zapalonych żarówek lub sterować oświetleniem bocznym. W niektórych przypadkach świetnie sprawdzi się łącznik schodowy, umożliwiający kontrolowanie jednego źródła światła z różnych miejsc. Wbrew nazwie może się przydać nie tylko przy schodach, ale również w sypialni, gdzie można ustawić jeden wyłącznik obok drzwi, a drugi w sąsiedztwie łóżka. Warto przemyśleć również zakup łączników z podświetleniem, które znacznie łatwiej odnaleźć w ciemności. Z każdym rokiem popularniejsze stają się nowoczesne rozwiązania, takie jak łączniki dotykowe lub te, które można podłączyć do sieci i obsługiwać przy pomocy aplikacji w telefonie. Z kolei łączniki ze ściemniaczem (na przykład w formie pokrętła) pozwalają dowolnie manipulować natężeniem światła.

Estetyka i bezpieczeństwo osprzętu elektroinstalacyjnego

Należy koniecznie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu gniazdek w kuchni i – przede wszystkim – w łazience. Zaniedbanie tej kwestii skutkuje ryzykiem porażenia prądem lub uszkodzenia instalacji elektrycznej. Pomieszczenia, w których kontaktom grozi zalanie, powinny zostać wyposażone w gniazdka hermetyczne. Ciekawym rozwiązaniem do kuchni są gniazda z przedłużaczem, które można wsunąć w blat.

Ostatnią istotną kwestią jest estetyka. Gniazdka i wyłączniki powinny pasować do stylu, w którym zostało urządzone mieszkanie. Choć najpopularniejsze są białe oraz szare, można znaleźć je we wszystkich możliwych kolorach. Warto zwrócić uwagę na ramki wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło lub drewno. Dzięki nim można dostosować osprzęt elektroinstalacyjny do barw i charakteru każdego pomieszczenia.