Lista wpisów
Lista wpisów
Jakie gniazdka elektryczne zastosować na zewnątrz domu?
24.06.2020
#GNIAZDKA ELEKTRYCZNE
#PRZEWODY ELEKTRYCZNE

Planując instalację elektryczną w domu, warto pamiętać, że dostęp do prądu przyda się również poza nim. Do gniazdek elektrycznych znajdujących się na ścianie lub w ogrodzie można podłączyć różne sprzęty, na przykład kosiarkę, dmuchawę do liści czy grill elektryczny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze gniazdek elektrycznych na zewnątrz domu oraz jak je właściwie rozmieścić?

Czym powinny charakteryzować się gniazdka elektryczne przeznaczone do montażu na zewnątrz?

Gniazdka elektryczne montowane na zewnątrz domu są narażone na działanie deszczu i śniegu oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z tego powodu powinny mieć oprawę o stopniu ochrony co najmniej IP44, która zabezpieczy gniazdko przed bryzgami wody oraz ciałami stałymi o średnicy 1 milimetra i większej. By zabezpieczyć gniazdka elektryczne w taki sposób, aby żaden nieproszony gość nie miał do nich dostępu, należy zadbać o możliwość wyłączania wszystkich obwodów elektrycznych znajdujących się na zewnątrz domu za pomocą wyłączników umieszczonych wewnątrz domu – w tablicy rozdzielczej albo w pobliżu drzwi wejściowych czy tarasowych.

Gdzie umieścić gniazdka elektryczne?

Choć gniazdka elektryczne można umieścić na przykład w zamykanym garażu, w pobliżu drzwi lub okien, zdecydowanie lepiej zamontować je na ścianie zewnętrznej budynku, altanie, wiacie, specjalnych słupkach albo w puszkach w ogrodzie. Aby mieć dostęp do prądu w każdym miejscu, należy zlokalizować je zarówno w części frontowej domu, jak i od strony ogrodu. Wybierając miejsce na montaż gniazdek, warto pamiętać, że nie powinno się ich umieszczać w pobliżu miejsc nagrzewających się oraz urządzeń nawadniających ogród – w miarę możliwości gniazdka nie powinny być narażone na częsty i długotrwały kontakt z wodą.

Jak doprowadzić przewody elektryczne?

Do wykonywania zewnętrznych obwodów instalacji elektrycznych należy stosować wyłącznie przewody ze specjalną izolacją, o oznaczeniu YKY, które przeznaczone są do montażu w ziemi. Kable powinny być układane na głębokości około 70-80 centymetrów na trasach prostoliniowych, a więc równolegle do ścian budynku lub ogrodzenia. By zabezpieczyć przewody przed przypadkowym uszkodzeniem, mniej więcej 30 centymetrów nad nimi należy ułożyć taśmę ochronną. Do zabezpieczenia instalacji przed przeciążeniem i zwarciem można wykorzystać wyłączniki instalacyjne – jedno- lub trójbiegunowe – albo wyłączniki różnicowo-prądowe.