Lista wpisów
Lista wpisów
Jak uchronić instalację elektryczną przed piorunami?
10.04.2020
#INSTALACJA ELEKTRYCZNA
#INSTALACJA PRZECIWPRZEPIĘCIOWA

Niektórzy boją się burzy, inni uwielbiają ją obserwować. Niezależnie od naszego podejścia do tego zjawiska atmosferycznego może być ono przyczyną uszkodzeń instalacji elektrycznej, a tym samym podłączonych do niej, często bardzo wrażliwych urządzeń elektronicznych. W jaki sposób zabezpieczyć się przed wyładowaniami w sąsiedztwie naszego domu lub bezpośrednim uderzeniem pioruna?

Wewnętrzna instalacja przeciwprzepięciowa

Podstawowym sposobem na uchronienie instalacji elektrycznej przed burzą jest wewnętrzna instalacja przeciwprzepięciowa. Ochrona taka powinna być jak najbardziej wszechstronna, a więc obejmować:

  • wykonanie połączeń wyrównawczych, czyli montażu głównej szyny ekwipotencjalnej, a następnie połączenia z nią punktu neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli i rur wchodzących do budynku, dodatkowych połączeń wyrównawczych oraz uziomu instalacji odgromowej, jeśli budynek takową posiada;
  • instalację ograniczników przepięć.

W domach stosowane są ograniczniki przepięć trzech stopni:

  • I stopnia (klasy B), mające za zadanie wstępne wytłumienie fali przepięciowej. Umieszczane są w złączu lub przy głównej rozdzielnicy;
  • II stopnia (klasy C), które obniżają wartość przepięcia do poziomu bezpiecznego dla ograniczników III stopnia. Znajdują się przy głównej rozdzielnicy;
  • III stopnia (klasy D), tłumiące wartość przepięcia do wartości, która jest bezpieczna dla chronionych urządzeń. Instalowane bezpośrednio przy poszczególnych sprzętach.

W sprzedaży dostępne są aparaty łączące funkcje ograniczników I i II stopnia, a nawet wszystkich trzech stopni.

Zewnętrzna instalacja odgromowa

Uzupełnieniem instalacji wewnętrznej może być zewnętrzna instalacja odgromowa, czyli piorunochron. Jej montaż jest obowiązkowy w przypadku budynków:

  • o powierzchni ponad 500 m2 oraz wysokości powyżej 15 m;
  • zbudowanych z materiałów łatwopalnych, na przykład drewna;
  • o wskaźniku zagrożenia piorunowego przekraczającym wartość określoną w normie.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zdecydować się na instalację odgromową w przypadku innych budynków.

Instalacja odgromowa występuje w dwóch rodzajach: pasywnej, czyli tradycyjnej, która wykorzystuje poziome i pionowe zwody połączone z uziemieniem, a także aktywnej, o wyłącznie pionowej ochronie, z jednym przewodem odprowadzającym na dachu. Niezależnie od wybranego typu instalacja powinna zostać dobrana do konkretnego domu – z uwzględnieniem jego konstrukcji, materiałów użytych do jego zbudowania, kształtu dachu i rodzaju zastosowanego pokrycia, czy podłoża, na którym został posadowiony dom.