Lista wpisów
Lista wpisów
Jak efektownie i efektywnie zadbać o oświetlenie schodów?
03.08.2021
#OŚWIETLENIE SCHODÓW

Oświetlenie schodów spełnia nie tylko praktyczne funkcje, zabezpieczając ich użytkowników przed upadkiem, lecz również pełni funkcję estetyczną i ma za zadanie wyeksponowanie schodów z przestrzeni mieszkalnej. Oferujemy estetyczne oraz solidne oprawy schodowe w barwie zimnej, neutralnej oraz ciepłej, a także w wersji z czujnikiem ruchu, włączające się wtedy, gdy ktoś porusza się po schodach. Stosowne w nich diody LED są energooszczędne oraz niezwykle wydajne, a obudowa oprawy dobrze zabezpiecza je przed kurzem. Sprawdź w naszym wpisie, jak efektownie i efektywnie zadbać o oświetlenie schodów.

Czym powinno charakteryzować się oświetlenie schodowe?

Oświetlenie schodów powinno charakteryzować się mniejszym natężeniem, aniżeli pozostałe źródła światła w domu. Dobrze, aby było na tyle delikatne, by nie oślepiało osób, poruszających się po schodach, a jednocześnie na tyle mocne, by oświetlało schody i wydobywało ich estetyczne walory. Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie schodów górne lub boczne, pamiętaj, aby zamontować przełącznik zarówno na dole, jak i na górze schodów. Najkorzystniej będzie zaplanować rodzaj oraz sposób montażu oświetlenia schodów już na etapie budowy lub remontu domu, jednak jego zmiana jest możliwa także później. Pamiętaj, aby oświetlenie dobrać także do stylistyki oraz sposobu aranżacji wystroju mieszkania, a także do stylistyki samych schodów.

Jakie są zalety opraw schodowych?

Najbardziej efektownym i efektywnym sposobem oświetlenia schodów będzie zastosowanie dyskretnych, uniwersalnych oraz eleganckich opraw schodowych, zwanych także oczkami. Montuje się je nisko przy stopniach, przy każdym stopniu lub co kilka stopni, lub też w ścianie. Mogą mieć kształt:

  • kwadratowy,
  • prostokątny,
  • okrągły.

Występują przede wszystkim w kolorze białym, czarnym, złotym, srebrnym, dlatego bardzo łatwo dopasować jej do koloru oraz stylistyki schodów. Zagwarantują bezpieczeństwo użytkownikom schodów, a także delikatnie podkreślą ich estetykę. Jako źródło światła punktowego, stworzą  w mieszkaniu przytulny, ciepły klimat.

Na szczególną uwagę zasługują oprawy z czujnikiem ruchu, włączające się, gdy ktoś wchodzi lub schodzi po schodach. Pozwalają zaoszczędzić na wydatkach na prąd i stanowią ciekawy, użytkowy gadżet.