Lista wpisów
Lista wpisów
Jak działa i gdzie warto zamontować automat zmierzchowy?
01.10.2021
#AUTOMAT ZMIERZCHOWY

Automat zmierzchowy to specjalny wyłącznik, służący do sterowania źródłami światła w zależności od natężenia oświetlenia. Dzięki niemu światło automatycznie wyłącza się o świcie i włącza, gdy zapada zmierzch. Aby automat działał prawidłowo, należy zadbać, aby miał on stały dostęp do naturalnego światła dziennego. Automat zmierzchowy można ustawić według własnych preferencji, a samo urządzenie działa niezależnie od wyładowań atmosferycznych, dzięki wbudowanemu układowi, opóźniającemu załączenie i wyłączenie oświetlenia. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Tajemnica działania automatu zmierzchowego

Istotą działania automatu zmierzchowego jest zamontowany w nim fotorezystor, odpowiedzialny za zidentyfikowanie momentu, w którym natężenie światła spada. Gdy fotorezystor wykryje mniejsze natężenie światła, podwyższa on rezystancję wyłącznika, co uruchamia przerzutnik, włączający światło. Dzięki fotorezystorowi możliwe jest zatem sterowanie oświetleniem zewnętrznym na posesji. Warto zdać sobie sprawę, że fotorezystor reaguje jedynie na zmiany naturalnego światła słonecznego, dlatego musi być on stale wystawiony na działanie promieni słonecznych.

Gdzie instaluje się automaty zmierzchowe?

Automaty zmierzchowe instaluje się przede wszystkim w celu oświetlania terenu wokół domu, w tym szczególnie ścieżek w ogrodzie lub kwiatowych rabat. Może on stanowić elementem systemu monitoringu. Zamontuj go w miejscu, które szczególnie chcesz chronić przed dostępem niepowołanych osób, a lampa zaświeci się, gdy ktoś będzie się poruszył po zmroku po twoim terenie. Dzięki automatom zmierzchowym zmniejszysz także koszty energii elektrycznej, gdyż oświetlenie będzie włączać tylko wtedy, gdy będzie potrzebne.

Jakie rodzaje automatów zmierzchowych wyróżniamy?

Wyróżnia się trzy rodzaje automatów zmierzchowych: automat zmierzchowy z zegarem, włączający się o wybranej przez użytkownika godzinie i wyłączający się również o wybranej godzinie lub gdy wartość natężenia światła przekroczy górną wartość, wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu oraz wyłącznik zmierzchowy z sondą. Wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu wyposażony został w światłoczuły czujnik, który reaguje na zmianę intensywności światła dziennego. Jeśli światło będzie bardziej intensywne, niż wcześniej określony poziom, włączy się. Dodatkowo impuls świetlny musi trwać określony czas. Automat zmierzchowy z sondą z kolei wyposażony został w sondę, wykrywającą natężenie promieni słonecznych, dlatego powinien być zamontowany w miejscu, do którego dociera największa ilość promieni słonecznych.