Lista wpisów
Lista wpisów
Dlaczego po wyłączeniu żarówki LED nadal świecą?
30.07.2020
#ŻARÓWKI LED
#OŚWIETLENIE LED

Oświetlenie LED zdobywa coraz większą popularność. I nic w tym dziwnego, bo może się pochwalić wieloma zaletami: ma bardzo długą żywotność, jest energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Ze względu na to, że lampy LED nadal są stosunkową nowością, wiele osób zastanawia się nad zasadą ich działania. Zdarza się chociażby, że po wyłączeniu żarówki LED nadal lekko świecą. Z czego to wynika?

Zasada działania żarówek LED

Na początku warto dowiedzieć się, czym różni się działanie źródeł światła LED od tradycyjnych żarówek. Dioda LED, czyli dioda elektroluminescencyjna, zbudowana jest z dwuwarstwowych przewodników. Gdy doprowadzi się do nich energię elektryczną, elektrony przechodzą z wyższego poziomu energetycznego na niższy, zachowując swój pseudopęd. Jednocześnie w wyniku zjawiska rekombinacji promienistej, czyli spotkania elektronu z dziurą elektronową, uwolniona zostaje energia, która emitowana jest w postaci fotonu, czyli kwantu widzialnego promieniowania elektromagnetycznego, a więc światła. Z tego względu produkty oświetleniowe zawierające diody elektroluminescencyjne powinny być określane jako źródła LED lub lampy LED, a nie żarówki – nie posiadają bowiem żadnych żarzących się elementów. W praktyce przyjęło się je jednak nazywać żarówkami LED.

Dwie przyczyny świecenia żarówek LED po wyłączeniu

Niektóre osoby zauważając, że żarówki LED po wyłączeniu nadal świecą, zastanawiają się, czy z instalacją elektryczną w ich domu lub samymi żarówkami jest wszystko w porządku. Okazuje się, że nie ma się czym martwić. Jeśli wyłączone oświetlenie nadal emituje światło, zazwyczaj wynika to z jednej z poniższych przyczyn:

  • Włącznik światła posiada wbudowane podświetlenie – prąd zasilający podświetlenie we włączniku powoduje świecenie się samej lampy z niewielką mocą także po wyłączeniu. Jeśli jest to irytujące, diodę można po prostu wymontować.
  • Wyłącznik nie rozłącza przewodu fazowego, a jedynie neutralny – wówczas żarówka LED jest zasilana prądem o niewielkiej wartości, który sprawia, że lekko świeci po wyłączeniu. Rozwiązaniem jest przepięcie kabli w puszce.

Powodów może być więcej, jednak te dwa są zdecydowanie najczęstsze. Nawet jeśli nie uda się całkowicie wyeliminować świecenia źródeł LED po wyłączeniu, mają one na tyle dużo zalet, że nie warto wracać do tradycyjnych żarówek.