Oświetlenie awaryjne to specyficzny rodzaj oświetlenia, które działa nawet podczas awarii zasilania. Dzięki temu możliwa jest m.in. sprawna i bezpieczna ewakuacja lub kontynuowanie różnych czynności. Określenie „oświetlenie awaryjne” uwzględnia zarówno oświetlenie ewakuacyjne, jak i oświetlenie gwarantujące bezpieczeństwo w przypadku awarii zasilania i związanego z tym zagrożenia dla ludzi, sprzętu, procesów produkcyjnych itp. Wyjaśniamy, gdzie konieczne jest stosowanie oświetlenia awaryjnego.
Oświetlenie awaryjne - działanie i zastosowania
W wielu budynkach konieczne jest zastosowanie dodatkowego źródła oświetlenia, które może zostać włączone w przypadku awarii zasilania. Z tego względu wyróżniamy zarówno stosowane na co dzień oświetlenie podstawowe, jak i oświetlenie awaryjne, które w zależności od rodzaju pełni różne funkcje.
Do oświetlenia awaryjnego zaliczamy:
- oświetlenie dróg ewakuacyjnych,
- oświetlenie strefy szczególnego zagrożenia,
- oświetlenie strefy otwartej.
Każdy z powyższych rodzajów oświetlenia awaryjnego pełni niezwykle ważne funkcje, gwarantując bezpieczeństwo w kryzysowych sytuacjach, do których zaliczamy brak prądu w budynkach użyteczności publicznej lub budynkach infrastruktury krytycznej. Oświetlenie awaryjne musi zostać wykonane z wykorzystaniem specjalnych opraw oświetleniowych, które cechują się właściwą wytrzymałością, trybem pracy i szczelnością, a także spełniają określone w przepisach normy jakości.
Gdzie musi zostać zainstalowane oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne instalowane jest we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Ich przeznaczenie nie ma w tym przypadku większego znaczenia, co sprawia, że ten rodzaj oświetlenia projektuje się w m.in.:
- urzędach,
- biurowcach,
- kinach, teatrach, filharmoniach,
- sklepach wielkopowierzchniowych,
- galeriach handlowych,
- przychodniach i szpitalach,
- zakładach przemysłowych,
- magazynach.
Zasadniczo oświetlenie awaryjne montowane jest w każdym budynku, w którym brak zasilania może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia przebywających w nich osób, utrudnić przeprowadzenie ewakuacji, a także w inny sposób wpływać na bezpieczeństwo.